Menu

ogarnij swój świat

o życiu, pracy, związkach, pieniądzach, diecie

jak ogarnąć swoje finanse?

ogarneto

Dziś będzie o pieniądzach 

skarbonka21

Jak stworzyć  plan oszczędzania na przyszłość?

Moją wiedzę na ten temat czerpię z wielu dostępnych publikacji, blogów, artykułów itp. Ogarnięcie swoich finansów jest łatwiejsze niż się wydaje.

Przede wszystkim musimy wiedzieć jakie mamy zasoby i jakiej kwoty potrzebujemy nawy datki.

Po zsumowaniu wszystkich rocznych wpływów, a więc pensje, premie(ale tylko stałe i gwarantowane, typu 13, 14, itp.), świadczeń urlopowych, dodatków na dzieci, bonów świątecznych dzielimy powstałą kwotę przez 12 i mamy swój miesięczny dochód,

Podobnie działamy z wydatkami, musimy zsumować wszystkie wydatki roczne, a więc miesięczne koszty utrzymania ale też wydatki nieregularne jak ubezpieczenia, serwisowanie samochodów, stałe imprezy typu organizacja urodzin czy Wigilii. Powstałą kwotę znów dzielimy przez 12 i mamy miesięczne koszty życia.

Po odjęciu kosztów od wpływów musi wyjść kwot dodatnia, jeśli jest na minusie mamy problem i musimy optymalizować wydatki. Jeśli jest na plus działamy dalej J

Pierwszym krokiem jest odłożenie min. 1000zł na tak zwany Fundusz Awaryjny, będą to pieniądze, które wypłacić możemy wyłącznie w awaryjnej sytuacji, gdy nie mammy innych środków na koncie a pojawił się problem typu niedający się przewidzieć wydatek- awaria pralki, zmywaki, samochodu, niespodziewana prywatna wizyta lekarska.

Jeśli mamy jakiekolwiek długi, ich spłata jest drugim krokiem w naszym planie działania. Spłacamy długi jak najszybciej wykorzystując wszelkie wolne środki. Zaczynamy zawsze od najmniejszego długu i spłacamy go w całości, tzn. oprócz bieżących spłat pożyczek to ten dług nadpłacamy. Po uporaniu się z nim atakujemy kolejny. Metoda takiej spłaty działa jak kula śniegowa, pozbywamy się długów w mig :)

Kolejny krok  to Fundusz bezpieczeństwa, odkładamy na niego min. Sześciokrotną kwotę wydatków. To pieniądze, które pozwolą nam przetrwać w przypadku utraty dochodów. Dlaczego akurat sześciokrotne wydatki? Znalezienie pracy zajmuje średnia sześć miesięcy, stąd ta kwota .

Gdy uporamy się z trzema powyższymi krokami nadchodzi pora na oszczędzanie na przyszłość – emerytura, studia dzieci i inne nasze cele. O tym już w następnym wpisie.

© ogarnij swój świat
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci